Jak pisać CV?





Każdy z nas potrzebuje CV, może dlatego wydaje się nam, że napisanie go jest tak prostą sprawą. Czy jest tak naprawdę? Niekoniecznie. Dobrze napisane, przejrzyste i bogate CV będzie naszym pierwszym poważnym krokiem w stronę zdobycia wymarzonej posady. Warto mieć świadomość tego, że najczęściej nasz pracodawca nie będzie miał zbyt wiele czasu na przeglądanie naszej oferty, bo będzie miał do wyboru dziesiątki innych. Musimy go zainteresować swoją osobą i przekonać, że jesteśmy kimś, kogo szuka, ponieważ najlepiej nadajemy się na to stanowisko.

Postawmy się na miejscu pracodawcy i wyobraźmy sobie, jak powinno wyglądać CV, które zwróci naszą uwagę. Co wzięlibyśmy pod uwagę, a co miałoby mniejsze znaczenie?

Przede wszystkim przejrzystość. CV nie powinno być zbyt długie, ale nie może być też za krótkie. Idealną objętością jest strona a4, na której umieszczamy informacje o sobie, pogrupowane w następujących działach:

– dane osobowe,

– wykształcenie,

– doświadczenie,

– dodatkowa działalność,

– umiejętności.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe umieszczamy w porządku odwrotnie chronologicznym, pomijając w nim nieistotne informacje, takie jak np. ukończenie podstawówki. Skoro możemy się pochwalić maturą lub dyplomem wyższych studiów, oczywistym jest, że ukończyliśmy podstawówkę, która jednak w żaden sposób nie wpływa na nasze umiejętności zawodowe.

W dziale o dodatkowej działalności zawieramy wszystkie nasze dodatkowe osiągnięcia, wygrane w konkursach czy dodatkową działalność społeczną pamiętając, by nie pomieszać ich z umiejętnościami.

Warto przed przystąpieniem do pisania CV wypisać sobie na kartce wszystkie swoje zalety, dokonania, hobby i umiejętności a następnie wybrać spośród nich te, które mogą nam najbardziej pomóc na drodze do zdobycia posady. Powinniśmy unikać banałów i nie chwalić się, że np. uwielbiamy komedie romantyczne. Nie jest to w żaden sposób intrygujące czy pomocne dla pracodawcy, a co za tym idzie nie wpływa na zwiększenie naszych szans na zatrudnienie.

Zachwalając swoje umiejętności nie powinniśmy zapominać o żadnej z tych, która mogłaby być przydatna, ale wyrażać się możliwie precyzyjnie. Nie warto pisać np. obsługa komputera – pracodawca nie ma żadnej gwarancji, że nasze umiejętności nie ograniczają się do naciśnięcia guzika i uruchomienia pasjansa. Chcąc rzetelnie zachwalić swoje umiejętności, powinniśmy zawrzeć informacje o programach, w których pracujemy.

Opcjonalnie możemy dodać także szósty dział – zainteresowania, ale tylko jeśli są zgodne z prawdą, nieprzeciętne i bądź imponujące, bądź mogą być przydatne w pracy. Wspomniane wcześniej komedie romantyczne nie nadają się do umieszczenia, ale jeśli interesujemy się dajmy na to komediami, kręconymi w krajach, będących pod wpływem Związku Radzieckiego w latach 1945-60, to może mieć to już jakieś znaczenie.

Jeśli chcemy zwrócić uwagę na pewne elementy, możemy sobie pozwolić na wytłuszczenie pewnych fragmentów, ale nie powinniśmy z tym przesadzać.

Przede wszystkim nie możemy zapominać o odpowiednim sformatowaniu, czytelności i umieszczeniu klauzuli o ochronie danych osobowych.

Może Ci się również spodoba