Jak kupić używany samochód? cz. 2





Zostawmy w tym miejscu auta sprowadzane i zajmijmy się autami, które można znaleźć na polskim rynku. Oczywiście na polskim rynku znajdą się auta sprowadzane, ale tym razem omówię przypadek auta sprowadzonego i używanego prze polskiego kierowcę, na polskich drogach. Przede wszystkim nasuwa się pytanie, gdzie kupić takie auto. Możliwości jest kilka. Po pierwsze gazety motoryzacyjne (np. gratka, jarmark). Po drugie giełdy samochodowe. Giełdy są o tyle istotne ponieważ można tam spotkać zawodowych handlarzy samochodów. Nawet jak taki handlarz nie ma samochodu, który nas interesuje, to zawsze może mieć coś w rękawie lub na parkingu pod domem. Warto zatem na takiej giełdzie rozmawiać z handlarzami i po prostu pytać czy wystawiony samochód to jedyna oferta. W tym miejscu podobnie kilka uwag. Warto wybierać giełdy duże i znane, np. w Gliwicach. Jest tam duży wybór, a jak jest duży wybór to znaczy, że jest konkurencja i ceny są niższe. Na giełdach także znajdują się gazetki z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, w których czasami można znaleźć coś ciekawego. Po trzecie warto wypatrywać samochody na ulicach z przyczepionymi do nich karteczkami o sprzedaży. Jest to metoda oparta w dużej mierze na szczęściu, bo wiadomo, że nie zawsze interesujące auto przejedzie nam koło nosa. Po czwarte wreszcie i chyba najważniejsze to Internet. Obecnie jest to największe źródło używanych samochodów. Na odpowiednich stronach (tu polecam Gratka.pl, Otomoto.pl i Autotrader.pl) można znaleźć osoby prywatne jak i komisy samochodowe. W każdym razie można tam znaleźć opisy samochodu, podstawowe informacji oraz zdjęcia, które w przybliżeniu dadzą nam wiedze o stanie technicznym auta. Ogłoszenia motoryzacyjne na stronach Internetowych to oferty, które mają zaciekawić potencjalnego nabywcę. Nie warto także sugerować się pięknymi zdjęciami lub wspaniałym tekstem reklamowym. Warto natomiast umówić się ze sprzedającym i sprawdzić auto własnoręcznie. Przy sprawdzaniu najbardziej pomocne są stację diagnostyczne, które zrobią to za nas. Większość z użytkowników dróg nie jest mechanikami, dlatego warto zapłacić te kilkaset złotych więcej i mieć pewność co się kupuje.

Jedną z ostatnich możliwości kupna samochodu jest sprawdzenie ofert komisów samochodowych. O ile komis jest zaufany i polecony przez znajomego o tyle mamy pewność, ze samochody wystawione w nim są już sprawdzone, pod względem legalności i stanu technicznego. Zostaje tylko dobór odpowiedniego modelu i oczywiście ceny. Ostatnią metodą kupna samochodu polecaną w tym artykule jest zwykła poczta pantoflowa. Wystarczy pytać znajomych i krewnych czy nie słyszeli o samochodach na sprzedaż. Ja np. trafiłem kiedyś na samochód przez koleżankę pracującą w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Miała ona dostęp do informacji, z salonów samochodowych, gdzie kierowcy zostawiali swoje auta w rozliczeniu. W ten sposób skontaktowałem się bezpośrednio z osobą sprzedającą i bez pośredników nabyłem samochód.

Na koniec jeszcze klika technicznych informacji. Kupując samochód należy sprawdzić czy nie jest kradziony. W tym celu trzeba sprawdzić numery silnika i porównać je z numerami na dowodzie rejestracyjnym. Po drugie auto trzeba sprawdzić. Najlepiej to zrobić w stacji diagnostycznej, ponieważ znajomi mechanicy nie zawsze wszystko dostrzegą. Po trzecie warto się w samochodzie przejechać. Wówczas nawet jak nie wybierzemy się do stacji diagnostycznej własnoręcznie będziemy wstanie wyczuć jakieś nieprawidłowości. Wszelkie buczenie silnika, nierówności w jego pracy, skrzypienie plastików, mogą nam dużo powiedzieć o jego stanie. Najlepszym rozwiązaniem jest także Internet. Można tam znaleźć strony i portale internetowe opisujące dany model. Oczywiście teoretycznie osobami opisującymi są użytkownicy tych samochodów, co daje osobie kupującej rozeznanie w praktycznej eksploatacji danego modelu.

To tyle dobrych rad jak kupić samochód. Wszystkie rady to całkowita podstawa podczas kupna, chociaż na koniec dla tych, którzy doczytali do tego miejsca jeszcze dwie informacje. Warto kupować samochody z łańcuchem rozrządu. Z prostego powodu: paski mogą być zniszczone i wymagać wymiany, łańcuchy są o wiele bardziej wytrzymałe. Poza tym co do karoserii to ważne jest, czy jest ona ocynkowana czy nie. Jeżeli jest, mamy prawie stu procentową gwarancję, że żadna rdza nie zje naszego nowego samochodziku. To tyle bonusów, mam nadzieje, że te informacje przydadzą się komuś.

Może Ci się również spodoba