Depilatory w kremie. Co zawierają? Czy warto?

Depilatory są produktami, które niszczą włos poprzez chemiczne oddziaływanie na keratynę oraz osłabiają cystynę i niszczą białko. Preparaty usuwają owłosienie nie powodując uszkodzeń skóry.

Depilatory w kremie nie oddziałują mocno na skórę. Keratyna włosa i keratyna naskórka różnią się między sobą pod względem struktury. Keratyna włosa jest zbudowana głównie cystyny, a keratyna naskórka jest bogata w glicynę. Depilatory w kremie są ukierunkowane zniszczenie struktur cysteiny, dlatego preparaty są z reguły bezpieczne dla skóry.

Co zawierają depilatory w kremie?

Podstawą receptury preparatu przeznaczonego do usuwania owłosienia są siarczki. Substancje aktywne powodują przerwanie mostków tworzących strukturę keratyny. Ich wadą jest mdły zapach, zielonkawa barwa i bardzo zasadowy odczyn. Nowoczesne produkty do depilacji są produkowane na bazie merkaptanów. Efekt zastosowania jest taki sam, jak w przypadku siarczków. Receptura klasycznego preparatu do depilacji składa się ze środków zwiększających objętość oraz łagodzących (np. lanolina), tłuszczów (np. oleje mineralne) i emulgatorów. Ponadto, produkt zawiera wodę, kompozycję zapachową i substancje nawilżające.

Czy warto je stosować?

Zaleca się stosowanie depilatorów w kremie, które działają szybko i wymagają krótszego kontaktu ze skórą. Preparat nie powinien pozostawać na skórze dłużej niż 10 min. Depilatory chemiczne zwykle pozostają na powierzchni naskórka i nie niszczą włosa w całości. Odrost nie jest spowolniony.

Stosowane czynniki aktywne nie powodują uczulenia, poza trioglicerolem. Niektóre substancje mogą jednak podrażnić skórę ze względu na bardzo zasadowy odczyn. Jeżeli podczas aplikacji kremu do depilacji dojdzie do podrażnienia skóry, należy spłukać preparat pod strumieniem wody. Następnie trzeba wysuszyć skórę przykładając waciki oraz przypudrować ją talkiem. Podrażnione okolice skóry powinny pozostać bardzo suche. Należy unikać otarć odzieżą oraz zrezygnować ze stosowania dezodorantu. Po około 2-3 dniach zaczerwienienie powinno ustąpić. Jeżeli stan nie ulegnie poprawie należy skonsultować się z dermatologiem.

Kremy do depilacji są mało efektywne, ponieważ wymagają częstego stosowania. Bardziej efektywne środki służące do usuwania owłosienia to woski i aparaty mechaniczne. Woski stosowane w domu mogą spowodować poparzenia, dlatego poleca się wykonywanie depilacji woskiem w gabinecie kosmetycznym. Aparaty mechaniczne obejmują golarki oraz aparaty umożliwiające wyrwanie dużej ilości włosów jednocześnie. Nie są niebezpieczne, ale mogą powodować lekkie podrażnienie znikające w krótkim czasie.

Może Ci się również spodoba