Czy warto często zmieniać prace?





Być może coraz częściej liczysz godziny do końca dnia pracy. Być może czujesz nudę, brak motywacji, czy też chęć nowych wyzwań. Niezależnie od sytuacji zmiana zatrudnienia jest szansą na znalezienie satysfakcjonującego  miejsce zatrudnienia. Kiedyś pracowanie przez całe życie w jednej firmie było normą, obecnie jest traktowane jako zagrożenie dla rozwoju kariery. Już teraz badania wykazują, że młodzi ludzie w  przyszłości będą zmieniać prace od siedmiu do dziesięciu razy.

Przy zastanawianiu się nad zmianą pracy należy wziąć pod uwagę kilka czynników: stabilność pracodawcy, staż pracy w danej firmie, a także szanse na awans i możliwość rozwoju. Decyzja o zmianie pracy nie należy do najłatwiejszych, ale można powiedzieć że jest jedną z istotniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Sygnałami mówiącymi o konieczności zmiany pracy są: rutyna, brak perspektyw na dalszy rozwój, poczucie niezadowolenia, a także lepsza oferta ze strony konkurencji (pod względem finansowym i rozwojowym). A więc, czy warto często zmieniać prace?

Na początek „warto”:

* Kilka lat w jednym miejscu, wykonując pracę która nie daje nam satysfakcji działa na nas niekorzystnie. To powinien być powód do podjęcia decyzji o nowej pracy, która może okazać się tą wyjątkową.

* Przemyślana i rozsądna zmiana pracy przybliżająca nas do określonego celu zawodowego świadczy o dojrzałości zawodowej, wysokich kompetencjach, zdolności do adaptacji, wszechstronności czy też ambicji.

* Jeśli mamy poczucie, że okres rozwoju w danej firmie dla nas już się skończył, najwyższy czas podjąć decyzję o zmianie, jednak niekoniecznie musi to oznaczać zmianę pracodawcy. Korzystnym rozwiązaniem dla obu stron jest powierzenie pracownikowi nowego zakresu obowiązków, zmiana stanowiska albo zmiana działu. W ten sposób bez konieczności zmiany pracodawcy zagwarantowany jest dalszy rozwój i nowe wyzwania.

„Nie warto”

* Nie warto zmieniać pracy gdy szef poszerza nam zakres obowiązków, daje szansę uczenia się i zwiększa odpowiedzialność przy pracy. To może świadczyć o możliwości awansu.

* Częste zmiany stanowiska pracy mogą świadczyć o braku zaangażowania w powierzone zadania, braku kompetencji czy też  o trudnościach z określeniem swoich celów zawodowych. Zbyt częsta zmiana pracy nie jest pozytywnie odbierana przez przyszłych pracodawców.

* Najmniej pożądaną grupą pracowników są osoby kierujące się przy zmianie pracy jedynie kwestią finansową. Jednak oprócz wyższego wynagrodzenia w takiej sytuacji możemy niewiele zyskać. Wymagania nowego pracodawcy mogą okazać się zbyt wygórowane i trudne a to będzie się wiązało z kolejną decyzją o zmianie pracy.

Obecnie wśród pracodawców istnieje większa otwartość i tolerancja na częste zmiany miejsca pracy. Jednakże w każdej branży poszukiwani są pracownicy lojalni, którzy mogą wnieść długookresowy wkład w rozwój firmy.

Mimo iż zmiana pracy może być dla nas bardzo stresująca nie zwalnia nas to z perspektywy poszukiwania stabilizacji w życiu zawodowym. Po pierwszej zmianie człowiek staje się odważniejszy a zmiana pracy łatwiejsza. Decydując się na pracę w nowym miejscu, należy być pewnym, czego po tej zmianie oczekujemy i czy jesteśmy gotowi na zmianę dotychczasowego stylu życia.

Może Ci się również spodoba