Co warto zobaczyć w Albanii? Czy warto tam pojechać?





W samym sercu Morza Śródziemnego, nad Adriatykiem i Morzem Jońskim leży kraj powoli wychodzący z wieloletniej izolacji. Jeszcze nie skażona przez globalizację Albania szybko staje się miejscem licznych wycieczek. To tu można zauważyć inspirującą mieszankę cywilizacji, kultury i odmienności, która czyni ten kawałek świata naprawdę wyjątkowym.

Albania jest krajem, który bardzo powoli się rozwija. Mimo to, jest tam wiele wspaniałych i ciekawych miejsc wartych zobaczenia.

Jednym z najpopularniejszych miast wypoczynkowych w Albanii jest Durres, które posiada najpiękniejszą plażę w okolicy. Poza skorzystaniem z uroków białej i piaszczystej plaży warto w nim zobaczyć całkiem dobrze zachowany amfiteatr rzymski. Równie ciekawe może okazać się zwiedzanie rezydencji króla Zogu znajdującej się na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na całe miasto Durres.

Perełką wśród wszystkich zabytków Albanii jest stare, aczkolwiek niewielkie miasteczko Kruja. Piękne widoki zapewnia fakt, iż miasteczko leży na górskich zboczach na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Najważniejszą atrakcją Kruji jest zbudowany na planie elipsy zamek. Potężne mury i dziewięć wież obronnych mówią o dawnej potędze fortecy. Obecnie wewnątrz znajduje się muzeum Skanderberga oraz muzeum etnograficzne. W miasteczku znajduje się także barwny bazarek, chętnie odwiedzany przez turystów na którym można kupić praktycznie wszystko. W Kruji nie brakuje również restauracji i miłych, przytulnych knajpek serwujących albańską kuchnię.

Planując podróż po Albanii zdecydowanie należy odwiedzić Berat. Jest to niewielkie miasto znane jako „Miasto tysiąca okien”, dzięki dużym, dekoracyjnym okiennicom znajdującym się w ścianach starych domów. Berat jest jednym z najbardziej malowniczo położonych miast Albanii i zachwyca swoim starożytnym urokiem. Największą atrakcją jest oczywiście górujący nad miastem zamek zbudowany na skalistym wzgórzu. Zamek pochodzi najprawdopodobniej jeszcze z czasów przed naszą erą dzięki czemu został uwieczniony na odwrocie monety o nominale 10 leków.

Prawdziwą perłą południa Albanii jest niewielkie portowe miasto położone nad Morzem Jońskim – Saranda. Malownicze góry, wysepki, morze i miasto wyglądające jak wykute w skale to obraz Sarandy. Centralnym punktem miasta jest palmowa aleja wzdłuż brzegu, przy której nie brakuje stoisk ulicznych sprzedawców oferujących grillowaną kukurydzę lub albański specjał byrkę. Sporo tu także przytulnych kawiarni w których można wypić wyjątkowo pyszną kawę i oddać się lenistwu.

Kilkanaście kilometrów za miastem znajduje się Butrinti, starożytna osada wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie osady ułatwiają szlaki wzdłuż najważniejszych zabytków – świątyni Asklepiosa, rzymskich term, czy też wczesnochrześcijańskiego babtysterium. Bliskość morza i jeziora, łagodny klimat i piękno okolicy czynią zwiedzanie osady magicznym wydarzeniem przenoszącym w przeszłość.

Podróżując przez Albanię należy wspomnieć także o jej stolicy. Tirana, największe miasto Albanii pozbawione jest niestety typowego dla tego kraju klimatu. W zasadzie miejsc do zwiedzania jest niewiele. Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Archeologiczne mogą być gratką dla miłośników sztuki i etnologii. Nie sposób jednak przegapić okazji zwiedzania meczetu Ethema Beji. Pamiętać należy o zdjęciu butów i zachowaniu bezwzględnej ciszy. Albański islam jest dość tolerancyjny, dlatego w meczecie można czuć się swobodnie i zrobić parę zdjęć.

Pod względem turystycznym Albania jest mało popularnym krajem. Z tego też względu istnieje problem z bezpośrednim połączeniem z Polską, takich połączeń puki co w ogóle nie ma. Na własną rękę do Albanii można dojechać samochodem. To jest chyba najlepsze rozwiązanie bo po tym kraju najprościej poruszać się właśnie swoim transportem. Co prawda albańska infrastruktura jest jeszcze w kiepskim stanie ale szybko się rozwija i unowocześnia. Dużą przeszkodą może okazać się język. Angielski jest raczej średnio znany więc najczęściej sprawdza się dogadanie na migi. Albańczycy są bardzo otwarci i życzliwi dla przyjezdnych, co w połączeniu z naturalną gościnnością sprawia, że można się tam poczuć jak ktoś wyjątkowy. Baza turystyczna jest słabo rozwinięta. W stolicy można zatrzymać się w kilku hotelach o wysokim standardzie albo skorzystać z pensjonatów. Kempingi i pola namiotowe są raczej rzadko spotykane.

Warto jednak dodać, że koszty wyjazdu i pobytu w Albanii są stosunkowo niewielkie a wrażenia, szczególni dla prawdziwych podróżników, którzy lubią poznawać kraj, kulturę i ludzi – bezcenne.

Może Ci się również spodoba