Co to jest stacja dokująca?

Stacja dokująca jest urządzeniem, które zwiększa możliwości innych sprzętów, najczęściej laptopów. Dzięki niej dysponujemy większą ilością portów, które możemy wykorzystać chociażby do ładowania baterii przyłączanego sprzętu. Dzięki stacji dokującej możemy łatwo podłączyć laptopy, palmtopy, kamery, aparaty cyfrowe, odtwarzacze mp3, radia i chociażby ipody do dowolnej części komputera – możemy je też łączyć ze sobą. Najczęściej umożliwia podłączenie do klawiatury, myszy, drukarki, skanera, monitora i wszystkich innych urządzeń, których podłączenia moglibyśmy potrzebować. Innymi słowy może ona nadać laptopowi całą funkcjonalność komputera stacjonarnego, przy czym całość pozostanie lekka, łatwa w demontażu i montażu a co najważniejsze mobilna. Już nie musimy decydować się na dwa komputery ani iść na kompromis, jeśli potrzebujemy jednocześnie dwóch cech, które najbardziej różnicują laptopy i popularne pecety.

Stacje dokujące dają nam różne możliwości techniczne – w zależności od stopnia zaawansowania jej przyłączanie lub odłączanie może wymagać bądź do całkowitego wyłączenia komputera, bądź tylko zamknięcia klapy i wprowadzenia go w stan uśpienia. Mogą być zintegrowane z urządzeniem lub niezależne, nie wymagają używania kabli, wystarczy tylko wsunąć je w odpowiedni slot.

Dzięki stacji dokującej możemy korzystać z pełni możliwości np. ipoda, nie skazując się na ciągłą, uciążliwą walkę z plączącymi się kablami. Jednak jeśli chcemy wyposażyć w nią naszego laptopa, możemy się niemile rozczarować. Jeśli chodzi o stacje, nie zawsze możemy liczyć na to, że uda nam się znaleźć taką, pasującą akurat do naszego modelu – warto rozejrzeć się w ofertach, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup komputera. Być może istnieje produkt o podobnych parametrach, zsynchronizowany z zadowalającą nas pod względem standardów stacją dokującą. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że laptopy i stacje, pochodzące od różnych producentów najczęściej nie będą ze sobą kompatybilne.

Alternatywną wersją stacji dokującej jest replikator portów, będący jej mniej skomplikowaną wersją, dającą nam możliwość korzystania z większej ilości portów, ale nie wpływająca pozytywnie na szybkość działania USB. Nie są też żadnym zabezpieczeniem, podczas gdy stacja dokująca pozwala na zablokowanie komputera i zabezpieczenie go przed kradzieżą, np. poprzez przykręcenie lub przypięcie do biurka.

Stacje dokujące są przeznaczone dla konkretnych typów urządzeń, chociaż najnowsze trendy dążą do zuniwersalizowania ich przynajmniej pod kątem dopasowywania ich do laptopów. Dlaczego mielibyśmy się na nie decydować? Nie tylko ze względu na ich funkcjonalność, ale przede wszystkim w imię dbałości o własną wygodę. Laptopy, chociaż wygodne ze względu na swoją mobilność, to jednak męczą nasze oczy monitorem, znajdującym się poniżej linii wzroku – stacja jest przy okazji pewnym podwyższeniem, ułatwiającym nam pracę.

Może Ci się również spodoba