Co to jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana to coraz bardziej popularna forma oszczędzania. W Europie spycha ona powoli na dalszy plan wszelkie inne sposoby inwestycji, w naszym kraju jest tak naprawdę dopiero wprowadzana i przez wielu jeszcze nie do końca czy to znana, czy to zrozumiała.

Czym jest lokata strukturyzowana? Aby ją zdefiniować, najlepiej posłużyć się dwoma pojęciami, powszechnie wszystkim znanymi, mianowicie: obligacją oraz opcją. Lokata, o której mowa łączy je oba, tworząc nową jakość. Obligacja, jak wiadomo przynosi mniejsze zyski. Kupując ją, można zwiększyć swoje oszczędności o jakiś procent, ale jednocześnie nie da się nic stracić. W związku z tym właśnie, że ryzyko jest żadne, procent, o jaki wzrasta zainwestowana kwota, także nie jest wysoki. Gdyby istniała możliwość dużej straty, również i zysk byłby porównywalnie wyższy. W przypadku opcji mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Inwestując, możemy zarówno podwoić czy też nawet potroić (i tak dalej…) kwotę inwestowaną, jak i całkowicie ją stracić (w przypadku niefortunnej inwestycji).

Lokata strukturyzowana daje dodatkową możliwość: stworzenia, jak sama nazwa wskazuje, struktury, umożliwiającej dwie różnego typu operacje na jednej włożonej do banku kwocie. Część pieniędzy jest ulokowana jakby na obligacji, druga część natomiast – przybiera wszystkie właściwości opcji oraz oferuje wszelkie możliwości, jakie opcja daje. Ryzykuje się więc, ale w sposób umiarkowany. Każdy też może określić stopień ryzyka, na jakie jest gotów. Dla przykładu, inwestując w banku 80 zł, ¼ oszczędności odłożyć można na część obligacyjną, ¾ natomiast – na część opcji. Wówczas ryzyko jest duże, 60 zł może dać bowiem rok później zarówno 120 zł, jak i 0 zł. Osoba, która ulokowała swoje 80 zł albo pozostanie z 20 zł, albo z sumą nawet i 140 zł. W przypadku odwróconych proporcji (80 zł na koncie, z czego ¼ jako opcja i ¾ jako obligacja) po roku czasu osoba, która mniej ryzykuje będzie miała albo 100 zł na koncie, albo, w razie utraty pieniędzy z opcji, 60 zł.

Jak widać jednak, tego typu rozwiązanie wydaje się wyjątkowo ponętne dla tych, którzy nie mają w sobie żyłki hazardzisty, ale jednocześnie chcieliby coś zdobyć niewielkim nakładem sił. Takich jednostek jest najwięcej, a zatem lokata tego typu powinna trafiać w gusta największej liczby obywateli nastawionych na oszczędzanie pieniędzy. Czy jednak lokatę strukturyzowaną można nazwać już złotym środkiem, ideałem, do którego doszła gospodarka? Aby się o tym przekonać, potrzeba tak naprawdę lat, dlatego też dopiero za jakiś czas będzie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak skonstruowane pytanie. Niemniej jednak, lokata strukturyzowana postrzegana jest jako ciekawa metoda inwestycji, a chętnych do tego, aby właśnie ją wybrać, ażeby zacząć oszczędzać, na pewno będzie wielu.

Lokata strukturyzowana ma jeszcze kilka zalet dodatkowych. Jedną z nich jest wbudowana w oprocentowanie prowizja. To znaczy, że kwota, o jaką zwiększają się pieniądze w banku złożone, jest już kwotą „właściwą”, to znaczy taką, którą można wypłacić bez niemiłych niespodzianek związanych z odjęciem kilkunastu procent prowizji. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco informowani nie o pieniądzach, które moglibyśmy mieć gdyby nie opłaty poboczne, pobierane przez bank, ale o faktycznym stanie naszego konta.

Poza zaletami jednak zdarzają się również i wady lokat strukturyzowanych. Podstawową jest skomplikowany system obliczania zysków i strat. W ogólnym zarysie wydaje się on dość prosty, kiedy jednak mamy do czynienia z kwotami wysokimi, które po jakimś czasie zamieniają się w sumy niepełne, zakończone groszami, wówczas o wiele trudniej już wyliczyć wszystko, co należy. I, co ważne, tak jak należy. A odpowiednia inwestycja jest kluczem do ewentualnego pomnożenia gotówki. Warto więc na początku swojej przygody z lokatami strukturyzowanymi udać się do doradcy finansowego, który pomoże podjąć pierwszą decyzję w tej sprawie. Każda następna nie będzie przysparzała już tak dużych problemów, ponieważ, jak wiadomo, „praktyka czyni mistrza”.

Może Ci się również spodoba