Co to jest GameBoy?

GameBoy to podręczna konsola do gier. Mimo że wiele firm próbowało stać się konkurencją, a inne wypuszczały na rynek tańsze podróbki, to jednak dominującą pozycję na rynku utrzymała firma Nintendo, która nie tylko wypromowała te urządzenia, ale i stała się praktycznym monopolistą na rynku.

Pierwsze urządzenia GameBoy powstały w 1989 roku i posiadały bardzo proste ekrany, wyróżniające tylko kilka odcieni szarości. W kolejnych latach starano się zwiększyć ilość kolorów, ale przez blisko dziesięć lat wciąż była to szarość w różnych odcieniach, a użytkownicy gry byli zmuszani do ustawiania GameBoya pod odpowiednim kątem tak, by widzieć jak najlepiej. Przebojem stały się wprowadzone na rynek początkiem XXI wieku kolorowe konsole w nowym kształcie – wcześniej przyciski znajdowały się pod ekranem, potem przeniesiono je na boki, (GameBoy Advance), zwiększając w ten sposób komfort gry.

Nintendo przez cały czas starało się zapewnić sobie możliwie jak największą liczbę użytkowników. Coraz wyższa jakość i ilość kolorów na wyświetlaczu, praktyczniejsza konstrukcja, bardziej kompaktowe wymiary, no i łatwiejsza, intuicyjna obsługa no i oczywiście odpowiednia reklama. Z czasem wprowadzono podświetlenie i wbudowano akumulatory, które znacznie wydłużyły czas pracy urządzenia – baterie umożliwiały tylko kilkugodzinną zabawę.

Najnowsze GameBoye mają dodatkową pamięć, umożliwiającą zapisanie i odtwarzanie na niej muzyki w formacie mp3 lub nawet krótkich filmików.

Oczywiście konsole nie miałyby szans na tak wielkie powodzenie, gdyby nie ciekawe gry. Obecnie istnieją tysiące ich rodzajów, tak by każdy użytkownik mógł znaleźć coś dla siebie. Przygodówki, strzelanki czy może nieco mniej popularne gry logiczne stały się nie tylko przebojem wśród dzieci i młodzieży, ale i u dojrzalszych osób, które dzięki grom mogły się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu pracy.

Jedną z najpopularniejszych gier jest seria przygód ludzika Mario – stosunkowo mało skomplikowana. Nasz bohater podróżuje po świecie, w którym musi unikać zagrożeń i zbierać bonusy. Mimo, że wymyślono dziesiątki gier, urozmaicających jego życie, to jednak gracze wciąż najchętniej wracają do tych pierwszych, które stały się w pewnym sensie symbolem pewnej epoki. Krótkiej – jak to bywa w przypadku elektroniki, gdzie wszystko zmienia się z każdą chwilą. Ale bez względu na to, ile mamy lat i w jakim wieku byliśmy, kiedy nastał wielki boom na GameBoye i moda na Mario, to chyba każdy chociaż raz w nią zagrał. Nie jest skomplikowana i nie wymaga czytania jakichkolwiek instrukcji, przy czym jest niesamowicie wciągająca.

Inne najpopularniejsze gry to oczywiście Golden Sun, Dragon Ball Z czy Castlevania, zapewniające tej konsoli ogromną popularność wśród najmłodszych.

Obecnie GameBoy jest jednym z mediów, pozwalających na zdobywanie jeszcze większej popularności filmów – kiedy pojawia się kasowy hit, niemal nie do pomyślenia jest, by nie powstała odpowiednia gra tematyczna, umożliwiająca fanom filmu dodatkową zabawę ze swoimi ulubionymi bohaterami.

Może Ci się również spodoba