Co brać pod uwagę przy wyborze laptopa? cz. 2

Trzecią rzeczą istotną w komputerze jest oczywiście karta grafiki. Dobra karta przydaje nam się podczas sprawdzania najnowszych gier komputerowych, obróbki grafiki na komputerze oraz podczas oglądania filmów. Jak już powiedziałem na wstępie trzeba zastanowić się do czego komputer nam potrzebny, ponieważ jeżeli tylko i wyłącznie do zadań biurowych, nie warto wydawać grubych pieniędzy na bardzo drogie karty graficzne. Karty graficzne dzielą się bowiem na zintegrowane i dedykowane. Zintegrowane to takie, które są przepisane do płyty głównej komputera, co przede wszystkim powoduje, że czerpią one z pamięci RAM. Jeżeli chodzi o karty dedykowane, to takie rozwiązanie pozwala nam korzystać z pamięci karty graficznej, co zdecydowanie obniża obciążenie komputera.

Przy wyborze karty graficznej warto sugerować się ilością pamięci, rodzajem tej pamięci (czy to jest DDR 2 czy DDR 3), przepustowością szyny FSB i częstotliwość taktowania pamięci. Procesor, wielkość pamięci Ram i karta graficzna to trzy podstawowe elementy laptopa, ale nie jedyne na które trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli decydujemy się na takie urządzenie mobilne musimy pamiętać o tym, że prawdopodobnie będziemy używać go do kontaktów z Internetem. Jeżeli tak to niezwykle ważne jest sprawdzenie karty wifi. Tu dobra rada, warto wybrać karty o oznaczeniu 801 a/g/n; zapewniają one przyzwoity dostęp do Internetu. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na występowanie modemu, złącza hdmi, wyjścia tv i złącza usb, a także czytnika kart pamięci. Te wszystkie wejścia mogą stać się w pewnym momencie bardzo przydatnymi akcesoriami, świadczącymi o funkcjonalności laptopa. Do takich bajerów ostatnich czasów można zaliczyć także kamerę internetową i czytnik linii papilarnych. Jeżeli chcemy zaszpanować w towarzystwie warto mieć te bajery w naszym kompie. Oczywiście takich dodatkowych akcesoriów jest znacznie więcej. Ostatnio furorę bije zestaw głośników z subwoferem wbudowany w laptop. Daje on przestrzenny dźwięk, dzięki czemu oglądanie filmów staje się bardziej przyjemne. Warto też zwrócić uwagę przy zakupie, na matrycę. Po pierwsze przekątna matrycy jest tu niezwykle istotna, ona definiuje nam wielkość laptopa. Ostatnimi czasy najbardziej popularne to matryce o przekątnych 15,6” i 16” w proporcjach obrazu 16:9. Powoduje to spłaszczenie obrazu tak, aby dostosować monitor do oglądania filmów. Poza tym ważna jest rozdzielczość matrycy i tu zasada podobna jak przy telewizorach lcd: im większa rozdzielczość tym lepiej.

Na sam koniec rozważań to co tygryski lubią najbardziej czyli bateria. Bateria powoduje mobilność laptopa, jest to jeden z ważniejszych parametrów notebooka, zapewniający dłuższą jego żywotność. Parametry baterii podaje się w miliamperach. Racjonalna bateria wytrzymuje ok. 2,5 – 3 godzin i jest to bateria o pojemności 5200 miliamperów. Im więcej pojemności baterii tym laptop wytrzyma nam dłużej. Do wytrzymałości, przyczyniają się technologie poszczególnych elementów. Im nowocześniejszy sprzęt tym pobór prądu mniejszy i tym bateria starczy nam na dłużej.

Tym prostym rozróżnieniem kończę rozważania na temat laptopów. Na rynku znajduje się duży wybór tego typu sprzętu i dlatego taki poradnik jak ten może stać się prawdziwym kołem ratunkowym dla poszukującego.

Może Ci się również spodoba