Co brać pod uwagę przy wyborze laptopa? cz. 1





Kupno laptopa to nie taka prosta sprawa, każdy kto się za to zabierał i chciał dokonać takiego zakupu w kontrolowany i przemyślany sposób na pewno nie przespał chociaż jednej nocy. Do tego wiele godzin wczytywania się w fora internetowe i oferty sklepów mogą człowieka mocno zestresować. Nie wspomnę już o czasopismach poświęconych nowym grą, z których dowiadujemy się jakie parametry powinien posiadać nasz laptop. Te wszystkie informacje, a właściwie ich natłok powodują, że wybór staję się niezwykle ciężki, zwłaszcza jeżeli jest to nasz pierwszy laptop i chcemy go przeznaczyć na długie lata używania. W tym miejscu chciałbym przestawić kilka przydatnych informacji na temat zakupu wymarzonego mobilnego sprzętu.

Po pierwsze dość ciekawa informacja. Laptopy są już dzisiaj na tyle „wypaśne” tzn. tak skonfigurowane, że w zasadzie pod względem wydajności nie odstępują za bardzo od ich stacjonarnych kuzynów. Najnowsze procesory, karty graficzne i kości ram są obecnie mocno porównywalne ze stacjonarnym pecetem. Zaletą laptopa jest jednak jego mobilność, zatem powstaje pytanie: jeżeli za tą samą cenę możemy mieć zbliżone do siebie parametrowo komputery, a do tego jeden z nich jest komputerem przenośnym, to dlaczego nie zdecydować się właśnie na ten przenośny? To pierwsza decyzja jaką musimy podjąć, zdecydować się na kupno właśnie takiego typu komputera jakim jest laptop. Jeżeli już podejmiemy tą decyzję o wiele łatwiej będzie nam przebrnąć przez gąszcz mobilnego świata.

Bo skoro zdecydowaliśmy się na laptopa, musimy zdefiniować o jakiego laptopa nam chodzi, do czego ten laptop ma nam służyć? Jeżeli szukamy małego laptopa do podróży to wtedy kierujemy się przede wszystkim jego gabarytami i wytrzymałością baterii, mniej patrząc na wydajność procesora i karty graficznej. Jeżeli natomiast szukamy czegoś do domu, kombajnu multimedialnego, wówczas lepiej kierować się wydajnością procesora, karty graficznej i wielkością pamięci RAM, pozostawiając sobie w dalszej perspektywie wygląd i wytrzymałość baterii. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście cena, która jest jakby zawsze czynnikiem ograniczającym. To są podstawowe informacje, pora je rozszerzyć.

Zacznę tradycyjnie od serca komputera czyli od procesora. Tutaj najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie dwurdzeniowe jednostki. Jeżeli chodzi o laptopy to moim zdaniem bezkonkurencyjne są procesory Intela Core2Duo. Wśród nich oczywiście jest duży wybór, dlatego najważniejsze jeżeli chodzi o parametr procesora, to jego wydajność mierzona w GHz. Oczywiste im mocniejszy procesor tym lepiej. Ważną informacją przy wyborze procesora jest także informacja o pamięci podręcznej cache. Obecnie, moim zdaniem, nie warto kupować procesorów poniżej 2 Mb cache. Trzecim parametrem na który warto zwrócić uwagę to przepustowość procesora, czyli na jakiej szynie jest on montowany. Najwydajniejsze procesory używają szyny FSB 1333. Oczywiście cena takich procesorów jest astronomiczna.

Drugą rzeczą na którą patrzymy przy wyborze komputera, to ilość pamięci RAM. Im jest większa tym lepiej. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że jeżeli mamy w naszym komputerze zamontowaną Viste 32 bitową, to po co nam 4 GB Ramu. 32 bitowa Vista obsługuje bowiem 3 GB, zawsze jednak możemy przesiąść się na 64 bity albo zrobić upgrate do Windowsa 7. Komputer kupujemy na lata więc zawczasu warto zatroszczyć się o wyposażenie.

Może Ci się również spodoba